Turkcell’in Rus ortağı Mikhail Fridman’dan UBER’e 200 milyon dolarlık yatırım

Gökmen MERT KURAL yazdı

Türkiye’nin en önemli GSM operatörlerinden Turkcell’in 12 milyar dolarlık servete sahip Rus ortağı Mikhail Fridman, dünyanın gözde teknoloji şirketlerinden Uber’e yatırım kararı aldı.

RUS OLİGARKTAN 200 MİLYON DOLAR

Rus oligarkın 3 yıl önce Lüksemburg’da kurduğu yatırım şirketi L1, Uber’e 200 milyon dolarlık yatırım yaptı. Uber, gelen fonu gelişmekte olan pazarlarda büyütmek için kullanacak. Yapılan yatırımı stratejik olarak değerlendiren Uber’in kurucu ortağı ve CEO’su Travis Kalanick; L1’in fon girişinin gelişmekte olan pazarlara ilişkin büyük planına destek olacağını söyledi.

HİNDİSTAN VE ÇİN YATIRIMLARI

Uber, geçtiğimiz yıl Hindistan ve Çin’deki operasyonlarına önemli yatırımlar yaptı. Şirket, her ülkede dolar büyümeyi teşvik etmek için en az 1 milyar yatırım yapma sözü verdi. Uber’in Avrupa’daki operasyonları da diğerlerinin yanı sıra Londra ve Fransa’daki protestolar da dahil olmak üzere biraz inişli çıkışlı geçti. Şirket o zamandan beri Fransa’daki UberPop hizmetini kapattı.

47 MİLYAR YOLCU TAŞIDI

Türkiye’de de bir dönem yasaklanan ve taksiciler tarafından protestolara maruz kalan Uber’in değeri 62 milyar dolardan fazla. 2009’da kurulan araç çağırma sistemi Uber, dünya çapında yaklaşık 70 ülkede ve 10.500 şehirde faaliyet gösteriyor. Aylık 150 milyondan fazla aktif kullanıcı ve 6 milyon aktif sürücü ve kuryeyle dünya çapındaki en büyük araç paylaşımı şirketi olan Uber’in kurulduğu kuruluşundan bu yana 47 milyar yolcunun transferini gerçekleştirdi. Uber’in yıllık cirosu 12 milyar dolardan fazla.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x